ZAMEK LUBELSKI – historie niezwykłe …

ZAMEK LUBELSKI – historie niezwykłe …

Jak wyglądał lubelski Zamek, gdy w obecności króla Zygmunta Augusta sejmy Polski i Litwy zawarły w nim Unię Lubelską? Dlaczego Rzeczpospolita Obojga Narodów powstała właśnie w Lublinie? Czy to prawda, że Litwinów przymuszono do Unii i kto na niej najwięcej zyskał? Czy Twardowski wywołał tutaj ducha Barbary Radziwiłłówny? Co stało się z więźniem Maciejowskim, którego król skazał na ścięcie głowy?

Najbliższe edycje:

28 października 2019 r., godz. 10.00, 12.00, 14.00
29 października 2019 r., godz. 10.00, 12.00, 14.00
30 października 2019 r., godz. 10.00, 12.00, 14.00
31 października 2019 r., godz. 10.00, 12.00, 14.00

Lublin, rozpoczęcie przed wejściem do Muzeum Lubelskiego na Zamku.

Czas zwiedzania: ok. 1,5 godziny.

Odbiorcy: oferta kierowana jest wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Rezerwacja: wymagana z wyprzedzeniem.

Bilety: 10 zł – osoby dorosłe, 5 zł – dzieci i młodzież.
Prosimy o ich wcześniejszy zakup, bezpośrednio przed zwiedzaniem.

Organizator: Fundacja „Via Jagiellonica”,
Lublin, ul. Skłodowskiej 3/15
(www.viajagiellonica.eu > kontakt).

Patronat: Unia Szlaków „Zachód – Wschód”.

Więcej informacji i rezerwacja:
(81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

[fot. Janusz Kopaczek]

DEKLARACJA „Via Jagellonica” XX PZHP

XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich obradujący w Lublinie 18-20 września 2019 roku udzielił poparcia naszym staraniom o wpis „Szlaku Jagiellońskiego” Kraków – Lublin – Wilno na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

WNIOSEK o ekspozycję muru Lubelskiego Zamku

Kontynuujemy naszą akcję „Składamy Zamek Lubelski”. Tym razem wnioskujemy o wyeksponowanie jego południowego muru.

Interaktywna EKSPOZYCJA MUZEALNA w Lublinie

EUROPEJSKIE MUZEUM SEJMU UNII LUBELSKIEJ „SEJMOGRAF 1569+”
– LUBLIN, UL. M.C. SKŁODOWSKIEJ 3/15 (LDT „NOT” – piętro I) / 81 441 11 18 / viajagiellonica@tlen.pl / www.zachod-wschod.pl / PON. – PT. 8-16, SOB. 10-13 / BILET: ulgowy – 8,00/ normalny – 10,00 * / OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA ZA POTWIERDZENIEM / BIEŻĄCE INFORMACJE: 693 272 040

Europejskie Muzeum Sejmu Unii Lubelskiej „SEJMOGRAF 1569+” zaprasza na interaktywną ekspozycję w Lublinie poświęconą tajemnicom wspólnego polsko-litewskiego Sejmu, którego zwieńczeniem było utworzenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Uczestnicy około 45 minutowego programu przenoszą się w czasy króla Zygmunta Augusta, aby odbyć podróż do przeszłości śladami wydarzeń sejmowych z lat 1568-1569. Celem poszczególnych „reprezentantów państw unijnych” i „poselstw cudzoziemskich” jest dotarcie do Lublina, odczytanie dat i miejsc wydarzeń, które rozegrały się na Zamku oraz w lokacyjnym mieście, a także powrót do miejsc startowych. Zaprasza Unia Szlaków „Zachód – Wschód”, obsługę zapewnia Fundacja „Via Jagiellonica”.

* Uwaga! Zniżka 10 proc. dla mieszkańców i studentów z Miast/Gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, z zastrzeżeniem, że ulgi/zniżki nie są łączone.

 

[fot. Bartosz Tratkowski i Janusz Kopaczek]

ZWIEDZANIE LUBLINA dla koneserów

Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza na zwiedzanie dla koneserów
„LUBLIN SEJMOWY: ZAMEK I MIASTO”
PARK TURYSTYCZNO- KULTUROWY


poniedziałek – piątek

godz. 10-14 oraz godz. 11-15

PROGRAM ’2017:

       
+ ekspozycja Muzeum Sejmu Unii Lubelskiej „SEJMOGRAF 1569+”
+ zespół kościelno-klasztorny Dominikanów
+ Muzeum Lubelskie: kaplica Trójcy Św./„Unia Lubelska” J. Matejki
+ panorama przy kościele pw. św. Mikołaja na Czwartku
+ zespół kościelno-klasztorny pobrygidkowski
+ pomnik Unii Lubelskiej na placu Litewskim

Uwaga!
Oferta nie dotyczy dni i okresów świątecznych.
Możliwe są też uzasadnione zmiany.

 Ceny:
normalne – 30 zł + bilety 20 zł,
ulgowe – 27,5 zł + bilety 12,5 zł
* 10 proc. zniżki od Fundacji „Via Jagiellonica” dla mieszkańców Miast/Gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”

Obowiązuje rezerwacja za potwierdzeniem:
Muzeum Sejmu Unii Lubelskiej „SEJMOGRAF 1569+”
więcej: www.zachod-wschod.pl; ul. Skłodowskiej 3/15, 20-029 Lublin
tel. +48 (81) 441-11-18, kom. 693-272-040; e-mail: viajagiellonica@tlen.pl

Patronat: Unia Szlaków „Zachód – Wschód”

Polecamy też:
+ zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej
+ noclegi w Domu na Podwalu

[fot. Janusz Kopaczek i Bartosz Tratkowski]

KALENDARZ Sejmu Unii Lubelskiej 2018/2019 PL-EN

 MAPA „Szlaku Jagiellońskiego”/MAP for the “Jagiellonian Route”
– KALENDARZ Sejmu Unii Lubelskiej/Calendar of the Union of Lublin Sejm
2018/2019

W sprzedaży:
Fundacja „Via Jagiellonica” 

Lublin, ul. Skłodowskiej 3/15 (w uzgodnionym terminie – tel. 81 441 11 18, 693 272 040)
Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej
Lublin, ul. Jezuicka 1 (www.lublintravel.pl)
Furta – BORTiWK Klasztoru Dominikanów
Lublin, ul. Złota 9 (www.lublin.dominikanie.pl)
Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego OM PTTK
Lublin, ul. Krakowskie Przedmieście 78 (www.bortpttklublin.pl)

Cena: 15 zł.


[fot. Janusz Kopaczek]

ŚLADAMI KRÓLA I W.K.L. ZYGMUNTA AUGUSTA

EUROPEJSKIE MUZEUM SEJMU UNII LUBELSKIEJ „SEJMOGRAF 1569+”
poleca tematyczne zwiedzanie z przewodnikiem
ŚLADAMI UCZESTNIKÓW UNIJNEGO SEJMU:

– ŚLADAMI KRÓLA POLSKI I WIELKIEGO KSIĘCIA LITEWSKIEGO ZYGMUNTA AUGUSTA,
PIERWSZEGO WŁADCY RZECZPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW

Przykładowy program:

  

* KRAKÓW
1) Droga Królewska: Barbakan – Brama Floriańska – Rynek Główny – ul. Grodzka – ul. Kanonicza 
2) Katedra Wawelska z Grobami Królewskimi – miejsce pochówku króla

* WARSZAWA
3) Zamek Królewski w Warszawie – rezydencja króla od 1568 roku

* WOHYŃ
4) Kamienie graniczne w okolicy

* LUBLIN
5) Interaktywna ekspozycja muzealna (więcej)
6) Park Turystyczno-Kulturowy „LUBLIN SEJMOWY: ZAMEK I MIASTO” (więcej)

Oferta: FUNDACJA „VIA JAGIELLONICA”.
Patronat: Unia Szlaków „Zachód – Wschód”.
Aktualne ceny usług przewodnika-pilota:
– oprowadzanie do 4 godzin – 250 zł,
– dzień wycieczkowy – 500 zł.
Więcej informacji: p. Janusz Kopaczek,
ul. Skłodowskiej 3/15 (LDT „NOT”),
tel. +81 441-11-18, kom. 693-272-040.

Zapraszamy!

[fot. Janusz Kopaczek]

EUROPEJSKA LIGA SEJMU UNII LUBELSKIEJ 1569

Zapraszamy Państwa do udziału w pierwszej edycji EUROPEJSKIEJ LIGI SEJMU UNII LUBELSKIEJ 1569 sezon 2018/2019.

I. Proponujemy Państwu:
1) kategorię szkolną,
2) kategorię turystyczną,
3) kategorię przewodnicką
oraz
4) klasyfikację otwartą.

II. Etapy:
A. Eliminacje regionalne w Europie.
a) Poszukiwanie
w swoim państwie, a zarazem – tam, gdzie to możliwe – historycznym regionie, miejsc/obiektów związanych z uczestnikami i świadkami wspólnego polsko-litewskiego Sejmu w Lublinie w 1568/1569 roku – załącznik nr 1.
b)
Odwiedzenie, udokumentowanie i  zrelacjonowanie swojego pobytu w wybranych miejscach/obiektach, związanych z wyżej wymienionym albo samodzielnie odkrytym uczestnikiem lub świadkiem Sejmu.
Zainteresowanych udziałem prosimy o informację celem przeprowadzenia bezpośrednich uzgodnień oraz uzyskania wzorów zgłoszenia.
B. Międzynarodowy finał w Lublinie.
a) Przyjazd do Lublina
– na miarę możliwości – polecanym historycznym traktem.
b)
Udział w konkursowej miejskiej grze terenowej w Lublinie.
O dopuszczeniu do finału Ligi w sezonie 2019/2019 informować będziemy zainteresowane osoby na bieżąco.

III. Liga realizowana będzie w języku polskim, w którym sporządzono dokumenty unijne.

IV. Udział w konkursie jest bezpłatny, z wyjątkiem ewentualnych kosztów poniesionych osobiście.

V. W ramach przygotowania merytorycznego polecamy bibliografię, portale, ekspozycję, zwiedzanie – załącznik nr 2.

Organizator: Unia Szlaków „Zachód – Wschód”,
współpraca: Fundacja „Via Jagiellonica”.
Więcej informacji: 
p. Janusz Kopaczek,
Lublin, ul. Skłodowskiej 3/15 (LDT „NOT”, I piętro),
+48, tel. (81) 441-11-18, kom. 693-272-040.

Załącznik nr 1.
UCZESTNICY I ŚWIADKOWIE WSPÓLNEGO POLSKO-LITEWSKIEGO SEJMU W LUBLINIE W 1568/1569 ROKU.

A
* Andrzej z Borowa
* Andrzej Iwanowicz, sekretarz Jego Królewskiej Mości, podkomorzy nowogrodzki
B
* Stanisław Barzi z Bożewa, marszałek nadworny, starosta śniatyński
* Piotr Bąk
* Jan Białoskórski, podczaszy halicki
* Mikołaj Stankiewicz Bielewicza podkomorzy ziemie żmudzkiej, ciwun ojragolski
* Piotr Borecki
* Piotr Borukowski
* Łukasz Brzozowski
* Piotr Brzoskowski
* Teofil Brzozowski, podkomorzy bielski
* Mikołaj Bujno, chorąży podlaski
C
* Andrzej Chalecki, pisarz ziemski rzeczycki
* Bochdan [Bogdan] Suszko Chobodkowski, sędzia włodzimierski
* Grzegorz (Hrehory) Aleksandrowicz Chodkiewicz, pan wileński, hetman najwyższy Wielkiego Księstwa Litewskiego, starosta grodzieński, dzierżawca mohylewski
* Jan (Hieronimowicz) Chodkiewicz, hrabia na Szkłowie i Myszy, starosta żmudzki, marszałek najwyższy Wielkiego Księstwa Litewskiego, administrator i hetman ziemi inflanckiej, starosta kowieński, dzierżawca płoteski i telszowski
* Jan Cybulski, wojski wyszogrodzki
* Stanisław Sędziwój Czarnkowski, referendarz dworu króla JMości, commendor poznański, starosta drahimski
* Wojciech Sędziwoj Czarnkowski, kasztelan santocki, starosta pyzdrski
* Aleksander książę Czartoryski, wojewoda wołyński
* Achacy Czema, wojewoda pomorski i starosta s(z)tumski, gniewski
* Fabjan Czema, wojewoda malborski i starosta tucholski, stargarski
D
* VINCENZO DAL PORTICO, NUNCJUSZ PAPIESKI
* Stanisław Dembi(e)ński, starosta chęciński
* Walenty Dembiński z Dembian, kanclerz
* Andrzej Dembowski, wojewoda bełski, starosta (h)rubieszkowski
* Andrzej Dembowski, kasztelan sieradzki, starosta łęczycki
* Tomasz Dembowski, sędzia ziemski
* Mikołaj Szyszkowicz Dołbnowicz
* Iwan Domanowicz, podsędek piński
* Mikołaj Olechnowicz Dorohostajski, stolnik Wielkiego Księstwa litewskiego, dzierżawca wieloński, bojsagolski, ciwun włości żmojdzkiej, gądzińskiej
* Szadzibor Dowgird
* Stanisław Drojewski
* Adam Drzewicki, kasztelan inowrocławski i starosta gostyński, inowłodzki
* Bazilius Drzewiński, pisarz Jego Królewskiej Miłości
* Tomasz Dubrawski, podsędek halicki
* Franc Stanisławowicz Durnik, Burmistrz miasta wileńskiego stołecznego Wielkiego Księstwa Litewskiego
* Andrzej Dzierzko, podkomorzy
E
F
* Jan Firlej z Dąbrowicy, wojewoda lubelski, marszałek koronny, starosta rohatyński
* Mikołaj Firlej z Dąbrowicy, kasztelan wiślicki
* Jan Fredro
G
* Mikołaj Gasiński, pisarz wieluński
* Malcher Matuszewicz Gedrojć ksiądz
* Kasper Giedrojć
* POSELSTWO DEWLETA I GIREJA, CHANA KRYMSKIEGO
* Maciej Gorecki, chorąży poznański
* Anzelm Gostomski, kasztelan płocki i starosta rawski
* Mikołaj Bronisław Grabia z Oleśnik
* Jan Gradowski, ciwun ziemi żmudzkiej
* Chrystof Grembski
* POSELSTWO KSIĄŻĄT POMORSKICH: BARNIMA IX POBOŻNEGO? / JANA FRYDERYKA? / BARNIMA X MŁODSZEGO? / BOGUSŁAWA XIII? / ERNESTA LUDWIKA? / JANA FRYDERYKA? GRYFITÓW
* Mikołaj Grzybowski, podkomorzy warszawski
H
* POSELSTWO MAKSYMILIANA II HABSBURGA, CESARZA ŚWIĘTEGO CESARSTWA RZYMSKIEGO
* Jan Mikołajowicz Hajko, kasztelan brzeski, koniuszy grodzieński, dzierżawca trabski
* Michajło Haraburda, pisarz Jego Królewskiej Miłości, dzierżawca wisłocki
* Hawryło, sędzia łucki, Bokoj
* POSELSTWO JOACHIMA II HEKTORA, ELEKTORA BRANDENBURSKIEGO
* Jan Herburt z Felsztyna, kasztelan sanocki
* Stanisław Herburt z Fulstyna, kasztelan lwowski i starosta samborski, drohobycki
* ALBRECHT FRYDERYK HOHENZOLLERN, KSIĄŻĘ PRUSKI
* Gabriel Iwanowicz Hornostaj, wojewoda mieński, starosta kamieniecki
* Szczęsny Augustynowicz Huba
* Wasil Hulewicz
* Tymofiej Hurko, podsędek witebski
* Aleksander Hyncza, wojski mielnicki, dzierżawca łosicki
I
* Andrzej Ilgowski, ciwun twierski
* Iwan Ilgowski, ciwun wieswieński
* Kasper Irzykowicz, podkomorzy mielnicki
J
* Maciej Jacynicz
* ZYGMUNT AUGUST JAGIELLON, KRÓL POLSKI, WIELKI KSIĄŻĘ LITEWSKI
* Florian Jakacki
* Piotr Jakacki
* Iwan Juchnowicz, sędzia racławski
K
* Andrzej kniaź Kapusta, kasztelan bracławski i dzierżawca owrucki
* Stanisław Karnkowski, biskup kujawski
* Piotr Kaszowski z Wysokiego
* Olizar Kierdej, marszałek
* Andrzej Kisiel, horodniczy witebski
* Jan Kiszka, krajczy Wielkiego Księstwa Litewskiego
* Mikołaj Kiszka z Ciechanowca, wojewoda podlaski, starosta drohicki itd.
* Jan Klukowski
* Jan Kłopot
* Jan Kmita, pisarz ziemski krakowski
* JAN KOCHANOWSKI, POETA
* Adam Konarski z Kobylina, biskup poznański
* Jan Konarski z Kobylina, podkomorzy poznański
* Mikołaj Koncza
* Mikołaj Koniecpolski
* Fiedor Kopeć
* Mikołaj Kossobudzki, pisarz płocki ziemski
* Jan Kostka ze Sztemberka, kasztelan gdański i podskarbi ziem pruskich, starosta pucki, czczewski
* Jan Kościelecki, starosta bydgoski
* Łukasz Kościelecki, wojewodzic łęczycki
* Andrzej Krasiński z Krasnego, sędzia ziemski ciechanowski
* Franciszek Krasiński z Krasnego, podkanclerzy Korony Polskiej, proboszcz płocki etc.
* Łukasz Kretkowski z Kretkowa
* Jan z Barcina Krotoski, wojewoda inowłocławski
* Andrzej Kuniewski, sędzia krzemieniecki
* Stanisław Kryski z Drob(n)ina, kasztelan raciąski
* Jan Krzystoporski, kasztelan wieluński
L
* POSELSTWO / BOGDAN IV LĂPUȘNEANU, HOSPODAR MOŁDAWSKI
* Fiedor Lenkowicz
* Rafał Leszczyński z Leszna, starosta radziejowski
* Mikołaj Ligęza z Bobrku, kasztelan zawichojski i starosta biecki, żydaczowski
Ł
* Olbracht Łaski, wojewoda sieradzki
* Wielisław Ławski, pisarz ziemski liwski
* Stanisław Dobek Łączowski, sędzia kamieniecki
* Jakub Łyssakowski, stolnik nurski
* Jan Łyssakowski, podkomorzy nurski
* Mikołaj Łysakowski, kasztelan lubaczowski
M
* Hrehory Makarowski
* Wojciech Marszewski
* Iwan Masalski, ksiądz, sędzia ziemi grodzieński
* Gabriel Masłowski, wojski wieluński
* Marcin Mezeński [Mężyński], podsędek zembrowski
* Sebestian Mielecki, kasztelan krakowski i starosta brzeski
* Krzysztof Myszkowski z Mirowa, kasztelan rawski
* Piotr Myszkowski, biskup płocki
* Stanisław Myszkowski z Mirowa, wojewoda krakowski i starosta krakowski, ratyński
N
* Mikołaj Naruszewicz, podskarbi ziemski Wielkiego Księstwa Litewskiego, pisarz Jego Królewskiej Mości, dzierżawca markowski, miadzielski, uszpolski i pieniański
* Stanisław Naruszewicz, pisarz Jego Królewskiej Miłości, ciwun wileński
* Stanisław Niedrzwicki
* Stanisław Niedziński, sędzia wyszogrodzki?
* Wojciech Niemojewski, surogator inowłocławski
O
* Konrad Koharyn Obliński
* Iwan Olizarowicz
* Hieronim Opachwski, pisarz miasta wileński
* Walenty Orzechowski, sędzia przemyski
* POSELSTWO SELIMA II OSMANA, SUŁTANA TURECKIEGO
* Jarosz (Hieronim) Ossoliński, kasztelan sądecki
* Konstanty Konstantynowicz książę Ostrogski, wojewoda kijowski, marszałek wołyński, starosta włodziami(e)rski
* Paweł Ostrowicki, marszałek
P
* Dominik Pac, podkomorzy brzeski
* Filip Padniewski, biskup krakowski
* Jan Pałuski, marszałek, dzierżawca niemonojcki
* Jan Parys, wojski warszawski
* Sczesny Parys, kasztelan warszawski i starosta czerski
* HENRYK XI PIAST, KSIĄŻĘ LEGNICKI
* Gierzy Pieczkowicz, biskup żmudzki
* Jan Piekarski, podkomorzy brzeski
* Jan Pilecki, starosta horodelski
* Jan Płaza ze Mstyczowa
* Adam Pociej, pisarz ziemi brzeski
* Jakub Ponętowski, cześnik łęczyński
* Walenty Ponętowski, stolnik
* Dobrogost Potworowski, sędzia ziemski kaliski
* umocowany Waleriana Protasewicza, biskupa wileńskiego
* Brykcy Przerembski, pisarz ziemski sieradzki
* Stanisław Przerębski
* Stanisław Przyjemski
* Wojciech Przyjemski, kasztelan lencki (lądzki)
* Marian Przyłęcki, burgrabia i sędzia grodzki krakowski
* Jeronim Pukszta, chorąży wołkowyski
R
* Wasilej Rahoza, chorąży dworny Wielkiego Księstwa Litewskiego
* Stanisław Raczko z Ruskowa?
* Marcin Radzanowski
* Mikołaj Radziwiłł „Rudy”, wielki kanclerz litewski, wojewoda wileński
* Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka”, książę na Ołyce i Nieświeżu, marszałek dworny Wielkiego Księstwa Litewskiego
* Stanisław Radzymiński, dworzanin króla Jegomości
* Kasper Rajecki, chorąży ziemi trockiej
* Jan Rakowski, trukczaszy króla Jegomości
* Krzysztof Razmysowicz
* Jakub Rokossowski, podsędek poznański, celnik Małej i Wielkiej Polski
* POSELSTWO IWANA IV „GROŹNEGO” RURYKOWICZA, CARA MOSKIEWSKIEGO
S
* Stanisław Stanisławowicz, sędzia ziemski oszmiański
* Roman książę Sanguszko, wojewoda bracławski, starosta żytomirski, hetman polny Wielkiego Księstwa Litewskiego
* Mikołaj Sapieha, marszałek Jego Królewskiej Miłości w Wielkim Księstwie Litewskim
* Paweł Iwanowicz Sapieha, wojewoda nowogrodzki
* Maciej Sawicki, pisarz Jego Królewskiej Miłości, starosta mielnicki, wojski drohicki
* Aleksander Siemaszko, podkomorzy włodzimierski
* Mikołaj Sienicki, podkomorzy chełmski
* Jan Sienieński z Gołogór, kasztelan halicki
* Jan Sienieński ze Sienna, kasztelan żarnowski
* Jan Sierakowski, wojewoda łęczycki i starosta przedecki
* Stanisław Sirakowski, kasztelan rypiński
* Jan Skirmont
* Bogusz Alekieiowicz Skołko, chorąży orszański
* Paweł Skotnicki, chorąży halicki
* Piotr Skrobott
* Stanisław Słupecki, kasztelan lubelski
* Jan Służewski, wojewoda brzeski i starosta międzyrzecki, koniński
* Malcher Snowski, marszałek, sędzia ziemski nowogrodzki, dzierżawca kureniecki
* Stanisław Sobek z Sulejowa, kasztelan sandomierski i podskarbi koronny, starosta tyszowiecki, małogoski
* Michajło Sokołowski, sędzia Słonimski
* Iwan Sołtan
* Andrzej Stankiewicz
* Wojciech Staroźrebski, biskup chełmski
* Le(o)nart(d) Strasz, burgrabia krakowski
* Piotr Strzała, sędzia oświęcimski
* Jan Strzesz [Strze/yż], pisarz ziemski halicki
* Gniewosz Strzyżowski
* Piotr Sułowski, sędzia grodzki biecki
* Łukasz Bolesławowicz Swirzski ksiądz, marszałek Jego Królewskiej Miłości w Wielkim Księstwie Litewskim, dzierżawca krewski
* Stanisław Szafraniec z Pieskowej Skały, wojski sandomierski, starosta lelowski
* Isaj Szczołkan
* Malcher Szemiott, kasztelan żmudzki, ciwun bierżański przez umocowanego!
* Marcin Szymanowski, sędzia sochaczewski
* Stanisław Szyrma, wojski piński
Ś
* Jan Bolesławowicz Świrski
T
* Mikołaj Talwosz, kasztelan mieński, starosta dynemburski
* Jan Tarło ze Sczekarzowic (Czekarzewic), kasztelan radomski i starosta pilzneński, łomaski
* Andrzej Tęczyński, kasztelan bełski (hrabia)
* Andrzej Trambski [Trąbski] z Noskowa, starosta różański
* Florjan Trabski z Noskowa, starosta ciechanowski
* Hieronim Trojan
* Stanisław Trojan, chorąży bełski
* Hrehory Tryzna, kasztelan smoleński
* Girzy [Jerzy] Wasylewicz Tyszkowicz [Tyszkiewicz], wojewoda brzeski, starosta wołkowyski
* Kaleniecki Tyszkowicz, dzierżawca wasiliski
* umocowany Wasileja Tyszkowicza, wojewody smoleńskiego, starosty mieńskiego i pińskiego
U
* Arnolf Uchański, wojewoda płocki, starosta wyszogrodzki
* Jakub Uchański, arcybiskup gnieźnieński i legat „natus”, prymas Polski
W
* Aleksander Wahanowski, marszałek
* POSELSTWO JANA III WAZY, KRÓL SZWECJI
* Piotr Widawski
* Fiedor Jackowicz Wielkowicz, burmistrz miasta wileńskiego stołecznego Wielkiego Księstwa Litewskiego
* Wiktoryn Wierzbicki, biskup łucki
* Andrzej książę Wiśniowiecki, kasztelan wołyński
* Zygmunt Wolski, kasztelan czerski i starosta warszawski
* Jan Wołczek, koniuszy wileński i podkoniuszy ziemski
* Hrehory Wołłowicz, kasztelan nowogrodzki, starosta słonimski
* Ostafi Wołłowicz, pan trocki, podkanclerzy Wielkiego Księstwa Litewskiego, starosta brzeski i kobryński
* Jan Woredko, sędzia grodzki żydaczowski
* Fiodor Woropaj
* Ławryn Woyna, podskarbi Wielkiego Księstwa Litewskiego, pisarz Jego Królewskiej Mości, dzierżawca kraśnicki i Kwasowski
* Michajło Wrona
* Stanisław Wysocki z Budzisławia, kasztelan biechowski
X
Y
Z
* Stanisław Zaleski
* Michał Zaliwski
* Stefan Zbaraski Koributowicz, wojewoda trocki
* Piotr Zborowski, wojewoda sandomierski i starosta: stobnicki, krakowski, ratyński
* Adam Ziele(i)ński, sędzia łukowski
* Izmajło Zienkowicz
Ź
Ż
* Stanisław Żółkiewski
(ciąg dalszy nastąpi).


Załącznik nr 2.
BIBLIOGRAFIA, PORTALE, EKSPOZYCJA, ZWIEDZANIE.

1) Bibliografia:
Akta Unji Polski z Litwą 1385-1791, wyd. S. Kutrzeba, W. Semkowicz, Kraków 1932
Дневник Люблинского сейма 1569 г., wyd. М.О. Коялович, Санкт-Петербург 1869 [Dniewnik lublinskogo sejma 1569, M.O. Kojałowicz , Sankt Petersburg 1869]
* Źródłopisma do Dziejów Unii Kor. Polskiej i W. X. Litewskiego. Część III, Diariusz Lubelskiego Sejmu Unii. Rok 1569, wyd. A. T. Działyński, Poznań 1856
Diariusz sejmu unijnego w Lublinie z dni 4–6 III 1569 roku, Archiwum Państwowe w Lublinie, sygn. 70
Unia Lubelska 1569 roku w dziejach Polski i Europy, red. A. A. Witusik, Lublin 2004
* Koziarska-Kowalik Janina, Unia Lubelska Jana Matejki, Lublin 2003
* Borkowska Urszula, Dynastia Jagiellonów w Polsce, Warszawa 2012
* Cynarski Stanisław, Zygmunt August, Wrocław 2004
* Dybkowska Alicja, Zygmunt August, Warszawa 2003
* Gąsiorowski Antoni, Itinerarium dwu ostatnich Jagiellonów, „Studia Historyczne” 16 (1973), z. 2, s. 249-275
* Kolankowski Ludwik, Zygmunt August Wielki Książę Litwy do roku 1548, Lwów 1913, s. 390-393
* Kopaczek Janusz, Lublin na trakcie krakowsko-wileńskim, Lublin 2005
* Kopaczek Janusz, „Szlak Jagielloński” Kraków-Lublin-Wilno. Przewodnik turystyczny, Lublin 2013
* Kopaczek Janusz, Zarys dziejów królewskiego traktu Kraków-Lublin-Wilno i jego przywrócenie jako „Via Jagiellonica”, w: Związki Lublina i Wilna. Studia i materiały. T. 1, red. T. Rodziewicz, Lublin 2011.
2) Portale tematyczne:
* Unii Szlaków „Zachód – Wschód”: www.zachod-wschod.pl
* Organizacji Turystycznej „SzlakJagielloński”: www.szlakjagiellonski.pl
* Organizacji Turystycznej „Szlak Kupiecki”: www.szlakkupiecki.pl
*
Europejskie Muzeum Sejmu Unii Lubelskiej „SEJMOGRAF 1569+”: www.zachod-wschod.pl
3) Interaktywna ekspozycja Muzeum Sejmu Unii Lubelskiej „SEJMOGRAF 1569+” w Lublinie.
4) Zwiedzanie wybranych miejsc w Europie, zwłaszcza z przewodnikiem Fundacji „Via Jagiellonica”.

[fot. Janusz Kopaczek]

NOC UNII LUBELSKIEJ’ 2017 – relecja z 2. edycji

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z relacją z Nocy Unii Lubelskiej 2017 w dodatku Kasy Unii Lubelskiej do „Czasu Stefczyka” oraz z fotorelacją umieszczoną poniżej artykułu.

 
 
 
 
 
 
 
[fot. Bartosz Tratkowski i Janusz Kopaczek]

Zanim ogłosimy trzecią edycję Nocy Unii Lubelskiej zapraszamy Państwa na indywidualne i grupowe zwiedzanie z przewodnikiem oraz do udziału w programie na interaktywnej ekspozycji Muzeum Sejmu Unii Lubelskiej „SEJMOGRAF 1569+”!


ZWIEDZANIE dawnego Województwa Lubelskiego

EUROPEJSKIE MUZEUM SEJMU UNII LUBELSKIEJ „SEJMOGRAF 1569+”
POLECA ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM MIĘDZY INNYMI
HISTORYCZNEGO WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO:

A. Trakt krakowski + Opole Lubelskie (trasa na mapie):
KOSIN – URZĘDÓW – * BABIN – dawny dwór „Rzeczpospolitej Babińskiej” – * 
LUBLIN
+ * OPOLE LUBELSKIE – dawny dwór i pochówek kasztelana lubelskiego Stanisława Słupeckiego, uczestnika Sejmu

B. Trakt kazimierski + Dabrowica (trasa na mapie):
KAZIMIERZ DOLNY – WĄWOLNICA – * LUBLIN 
+ * DĄBROWICA – dwór Mikołaja Firleja, uczestnika Sejmu

C. Trakt warszawski (trasa na mapie):
* KOŃSKOWOLA – pochówek kasztelana bełskiego Andrzeja Tęczyńskiego, uczestnika Sejmu – KURÓW – * LUBLIN

D. Trakty łukowski i wileński/grodzieński (trasa na mapie):
SIEDLCE – * ŁUKÓW – związki z sędzią Adamem Zielińskim, uczestnikiem Sejmu oraz KĄKOLEWNICA – * KOCK – dwór i pochówek marszałka wielkiego koronnego i wojewody lubelskiego Jana Firleja, uczestnika Sejmu – * LUBLIN

E. Trakt wileński/brzeski (trasa na mapie):
* PRZEWŁOKA – dawna granica polsko-litewska – PARCZEW – * LUBLIN

F. Trakty chełmski i lwowski + Wysokie (trasa na mapie):
ŁĘCZNA – * LUBLIN
BISKUPICE – * LUBLIN
+ * WYSOKIE – związki z Piotrem Kaszowskim, uczestnikiem Sejmu.

* LUBLIN
Interaktywna ekspozycja muzealna
Park Turystyczno-Kulturowy „LUBLIN. SEJMOWY ZAMEK I MIASTO 1568-1569” (więcej)

Oferta: FUNDACJA „VIA JAGIELLONICA”.
Patronat: Unia Szlaków „Zachód – Wschód”.
Aktualne ceny usług przewodnika-pilota:
– oprowadzanie do 4 godzin – 200 zł,
– dzień wycieczkowy – 400 zł.
Więcej informacji: p. Janusz Kopaczek,
ul. Skłodowskiej 3/15 (LDT „NOT”),
tel. +81 441-11-18, kom. 693-272-040.  

Zapraszamy!